Żeby uczyć się efektywniej… przestań się starać!

Zdobywanie nowej wiedzy jest najbardziej efektywne, gdy pozwalamy mózgowi zapomnieć o samym procesie nauki. Badania potwierdzają, że pozytywne nastawienie to klucz do skutecznego przyswajania nowych informacji. Od dawna wiadomo, że uśmiech i dobre emocje to czynniki sprzyjające nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii potwierdzili to w najnowszym badaniu opublikowanym na łamach magazynu Motivation and Emotion. Jednak warto pamiętać, że interpersonalne znajomości opierają się przede wszystkim na komunikacji językowej. Czy można więc coś zrobić, aby nauka języka obcego stała się przyjemna?

Zadowolenie

Skutecznej nauce towarzyszy zadowolenie
Do ciekawych wniosków doszedł niemiecki naukowiec prof. dr Rainer Dieterich podczas analizy przeprowadzonej na wydziale psychologii Uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu. Obserwacji poddana została grupa kilkudziesięciu osób w różnym wieku, która uczyła się języka francuskiego, nie mając wcześniej z nim styczności. W doświadczeniu Dieterich posłużył się urządzeniem SITA, które pomaga użytkownikom osiągnąć stan głębokiego odprężenia. Test potwierdził, że w warunkach relaksu i pozytywnych emocji uczymy się szybciej i zapamiętujemy na dłużej. – Na różnych etapach życia uczymy się mówić, chodzić, grać w piłkę czy jeździć na rowerze, ale ta nauka jest przez nas postrzegana pozytywnie, przynosi nam radość. Jest po prostu przyjemna. Uczymy się bez świadomości samego uczenia – przekonuje pedagog i językoznawca, Iwona Kowalewski. – W taki sam naturalny sposób możemy przyswoić inną wiedzę, np. wybrany język obcy – dodaje.

Zadowolenie w grupie

Z dobrym nastawieniem pamiętasz dłużej
Wielu z nas zdobywanie wiedzy kojarzy z siedzeniem w szkolnej ławce i wytężonym skupieniem. Tymczasem efektywna nauka polega na dołączaniu nowych informacji do tych już posiadanych oraz tworzeniu skojarzeń i twórczym ich wykorzystaniu. Żeby poznawanie języka obcego było skuteczne, dobrze jest opierać się na wiedzy, którą o nauce już posiadamy.

Regularny oddech, spokojne tętno, rozluźnione mięśnie to fizyczne objawy odprężenia. W takim stanie umysł ludzki jest w gotowości do tworzenia i utrwalania nowych połączeń nerwowych. – Kiedy uczymy się w stanie odprężenia uaktywniają się połączenia między lewą a prawą półkulą mózgu, co w efekcie pozwala na lepsze i trwalsze zapamiętywanie – tłumaczy ekspert.

Naukowcy są zgodni – dobre nastawienie i pozytywne emocje wspomagają pracę mózgu, a co za tym idzie, skuteczność zapamiętywania. Warto więc korzystać z metod nauki, które bazują na technikach wykorzystujących naturalny potencjał umysłu człowieka.

2 myśli nt. „Żeby uczyć się efektywniej… przestań się starać!

  1. Ja niestety próbowałem…i SITA na mnie po prostu nie działa. Jak mam wolną chwilę i już się zrelaksuje to po prostu zasypiam. Dla mnie najefektywniejszy sposób nauki to po prostu taki, którego mogę uczyć się w międzyczasie. Jadąc samochodem, albo jak mam po prostu chwilę. Na przykład na spacerze z psem. To w każdym razie jest moja opinia.

  2. Działa, Makbet, bo zasypiasz. A że pożytek z tego tylko taki, że się wyśpisz, to też coś. Aby nie zasypiać w czasie nauki (dowolną metodą) trzeba być po prostu wyspanym. Zatem najpierw wyśpij się Makbet, a potem znów spróbuj SITY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *